„Обичаме работата си, защото създаваме много красота“, вярват ентусиастите от Велико Търново.
Двама млади озеленители от Велико Търново са превърнали свое любимо хоби в професия. 30-годишният Кристиян Дончев и 28-годишният му съдружник Йордан Сребров са обединили сили, средства, знания и умения и превръщат голи терени в райски градини.
“Обичаме работата си, защото чрез нея създаваме много красота”, категорични са предприемачите от старата столица.
Кристиян Дончев е финансист по образование, а в момента трупа теоретични знания за тънкостите на озеленяването в Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия във Велико Търново.
“Искам да имам диплома за тази специалност, защото занапред ще се изисква подобна квалификация за развиването на такъв бизнес. Отраснал съм с този занаят, защото дядо ми Георги Ангелов е един от първите производители на декоративни растения в Павликени”, споделя Кристиян Дончев.
Амбициозният търновец познава в детайли технологията по отглеждането на зелени и цъфтящи растения. С Йордан Сребров са разработили десетки декари насаждения с туи, кипариси, рози в землищата на павликенските села.
“По-екзотичните растителни видове внасяме от Италия, Германия и Белгия, защото в тези държави климатът е сходен с нашия. Работата с живи растения и озеленителната дейност изискват сериозни познания и много труд”, твърди Кристиян Дончев.
Разтропаните търновци непрекъснато усъвършенстват и разширяват услугите. Предлагат озеленяване на жилищни имоти, паркове, спортни терени, пътища, фабрики. Инсталират поливни системи, осигуряват техническа поддръжка на хидросъоръженията и на растителните терени, изготвят 3D визуализации на обектите.
На тях било възложено затревяването на парк “Света гора” в старата столица, както и на новото депо за отпадъци край великотърновското село Шереметя.
“Затревяването на скатове се прави с хидропосевни машини. Сред специфичната ни дейност е и укрепване на скатове на речни брегове. Това става чрез покриването им с мрежи, които се застопоряват с големи шишове. След това върху тях се прави хидропосев, за да не се сриват”, обяснява Кристиян Дончев. Специалистите озеленители превръщат в китни оазиси частни дворове в цяла България.
“Важно е почвата да е обогатена с хумус и бавно разграждаща се тор. Тревното покритие трябва да е добре структурирано с дебелина около 50 см и да има автоматична поливна система, която през летните жеги да поддържа нужната влажност. Озеленяването на 1 дка площ излиза средно около 3,000 лв. Сред новостите в заниманието им е използването на биоторове, които са бавно разградими и са специално за треви и декоративни растения. Подхранването с тях е еднократно за целия сезон. Красиви комбинации за оформление се получават при изкусно съчетаване на вечнозелени и цъфтящи растения. В момента много актуални и атрактивни са магнолиите. Търсят се червенолистните и сребристолистните видове. Наскоро търновските съдружници продали скъпо растение. Това е 50-годишен бонзай на стойност 8,000 евро, внесен от Япония в Италия и оттам транспортиран в България.”
“В момента това уникално дърво краси двора на дома на бургаски бизнесмен, който развива бизнес с Америка, свързан със самолетостроенето. Наши клиенти са и фолк звездата Галена и съпругът и Галин Анастасов. Предстои да озеленяваме дворът от 4 дка на къщата им в квартал “Картала” във Велико Търново”, доверява Кристиян Дончев.
Той и колегата му правят терасно и вътрешно озеленяване. За това са подходящи фикуси, бенджамини, лимони. В декорирането се използват саксии за самополивни системи на немска компания със специална защита от UV лъчи. Това са съдове, които се зареждат с вода един път месечно.
В дейността си Кристиян Дончев и Йордан Сребров си партнират със строителни фирми и ландшафтни архитекти. Той и съдружникът му черпят професионален опит от чужбина. Само преди броени дни се завърнали от най-голямото изложение на растения в град Есен, Германия. Освен това фирмата им е член на Асоциацията на професионалните озеленители в България, в която членуват около 25 дружества. Родната организация е част от европейската асоциация.
“Това членство ни е от изключителна полза. Оттам непрекъснато получаваме ценна информация и сме в крак с различни иновации и най-съвременни технологии. Понякога имаме трудности с набирането на работна ръка за реализирането на мащабни проекти и от асоциацията ни помагат. Разчитаме най-вече на наша бригада от 10-20 момчета, които привличаме от павликенските села и се осланяме на тях, защото работят съвестно и качествено”, казва в заключение Кристиян Дончев.