Подобряването на социално–икономическите условия на живот на бременните може значително да ограничи риска от предтерминно раждане. Това обясни доц. д-р Светлозар Стойков, началник на Родилното отделение при МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“.
Сред тези условия той изброи редовното посещаване на женска консултация, намаляване на тежкия физически труд при бременните и увеличаване на възрастта им – над 16 години. “Важното е да се каже, че горната граница за преждевременно раждане е краят на 37 гестационна седмица или 259 ден. Трябва да кажем коя е долната граница за преждевременно раждане. Преди повече от 30 години тя беше 28 гестационна седмица. Това се правеше умишлено. Днес почти 100% от бебета, родени около тази седмица, при добри неонатологични условия могат да бъдат спасени. Това се правеше, за да се създаде изкуствено намаляване на процента на пренаталната детска смъртност и да се докаже, че социалистическото здравеопазване е на по-високо ниво от това, към което се стремим сега“, отбеляза доц. д-р Стойков.
Той допълни, че днес границата е 26 гестационна седмица, тогава плодът се ражда около 800 гр. „До преди година границата беше 22 седмица, тогава плодът е около 500 грама. Във водещите световни клиники и такъв плод може да бъде спасен. Последствията за това, обаче могат да са сериозни. Може да има последици като церебрална детска парализа, проблеми с белия дроб и зрението, но доказано е, че плод над 500 грама може да преживее“, посочи още експертът.