Екипите от Центъра за спешна медицинска помощ във Велико Търново работят по т. нар. система за екипен триаж, която разделя спешността при пациентите в три групи. Тази практика действа още от миналия месец в центъра в старата столица и в останалите шест филиала към него. Триажът цели ранното разпознаване на пациентите в тежко животозастрашаващо състояние. От здравното министерство обявиха, че от 16 ноември предстои във всички спешни центрове в страната да започне тестването на протоколите за телекомуникационен и приоритетен екипен триаж. Тестването на системата има две основни цели. Първо, да обучи и усъвършенства уменията на работещите в координационните централи, и второ, да даде възможност на пациентите и българските граждани, които се обръщат за помощ, да се информират за новата система и да разберат смисъла на нейното прилагане. Преди това на 10 ноември Велико Търново ще бъде домакин на обучителна среща, в която ще участват екипи от няколко съседни области, обясни д-р Валентина Хаджирадева – директор на ЦСМП – Велико Търново.
За България триажът е нововъведение, тъй като старият стандарт по спешна медицина, определя за спешен „всеки пациент, който счита себе си за такъв“. С годините това на практика е деформирало и очакванията на обществото към спешните екипи, а оттук и същността на тяхната работа, отчитат медиците. Системата на триаж разделя спешността в три категории и позволява наличният ресурс да бъде изцяло подчинен на нуждите от спешна помощ. С код „червено” се приемат пациентите с пряка опасност за живота, с нарушени дихателни, циркулационни и неврологични функции, които са в безсъзнание, с тежка дихателна недостатъчност, както и родилки и деца под 1 година, обясни Радослав Илиев – фелдшер от ЦСМП Велико Търново. В код „жълто” попадат пациентите с потенциална опасност за живота, с прогресиращи по тежест симптоми, които могат да доведат до усложнения и тежки последствия за жизненоважните функции. В код „зелено” попадат пациентите със симптоми с нисък потенциал за усложнения и тежки последствия.
Разделянето в трите категории ще става чрез телефонно интервю, което да даде информация за състоянието на пациента и за спешността на ситуацията. Спешните повиквания от Великотърновска област се пренасочват към центъра на 112 в Русе, а оттам при необходимост се извършва конферентна връзка с търновската Спешна помощ. Така например, при обаждане за човек в безпомощно състояние, който лежи на улицата, операторът ще зададе няколко помощни въпроса, за да се уточни в съзнание ли е, има ли проблеми с дишането, за да може да определи за какъв вид спешност става въпрос. При необходимост е възможно и операторът да даде важни инструкции за помощ, които присъстващите могат да приложат до идването на екипите.
В момента Министерството на здравеопазването организира обучения в цялата страна в центровете за спешна медицинска помощ за тестване на триажната система. Обучението ще завърши с обща национална среща, на която да бъдат обобщени резултатите и възникналите проблеми в работата на спешните екипи.